گروه صنعتی ایران خودرو یکی از خودروسازان ایران است که دفتر مرکزی آن در تهران واقع است. نام اولیه شرکت ایران ناسیونال بوده که در سال 1341 تاسیس شده است. این شرکت انواع مختلفی از خودروها شامل سمند، پژو، رنو، کامیون، مینی بوس و اتوبوس را تولید می کند.
این شرکت بزرگترین تولید کننده خودرو سواری در خاورمیانه، آسیای مرکزی و آفریقای شمالی است. در ایران هم بزرگترین شرکت خودروسازی است و به طور متوسط حدود 65% از سهم تولید خودرو های داخلی را دارا می باشد.
 
 
رنو پارس یک شرکت سرمایه گذاری مشترک میان شرکت رنو فرانسه و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (IDRO)  است که در سال 1383 تاسیس شده است. این شرکت مسئولیت مدیریت مونتاژ مجموعه های CKD خودروهای رنو  که در خودروسازان ایرانی شامل ایران خودرو و سایپا (در مجموعه پارس خودرو) انجام می شود را به عهده دارد.
سابقه تولید خودروهای رنو در ایران به سال 1355 بر می گردد و اولین مدل رنو که توسط یک شرکت ایرانی تولید شد خودرو رنو 5 بود. زمانیکه تولید کنندگان ایرانی شروع به تولید رنو5کردند. درسلهای اولیه، تولید رنو در ایران با محدودیتهای زیادی مواجه بود  ولی این محدودیت ها در دهه 70 کاسته شد و شرکت سایپا شروع به تولید انبوه مدلهای  رنو 5 و رنو 21  نمود.

 
شرکت پارس خودرو یکی از خودروسازان ایران است که در سال 1346 تاسیس شده است. این شرکت اولین تولید کننده خودروهای SUV در ایران می باشد. در گذشته شرکت پارس خودرو محصولات شرکهای مختلف آمریکایی از جمله Rambler،General Motors و Jeep را تحت لیسانس آنها تولید می کرد. بعد از انقلاب ایران، شرکت پارس خودرو تولید خودروهای نیسان پاترول و رنو 5 را تحت لیسانس شرکتهای سازنده آنها آغاز نمود. در سال 1379، 51% از سام سهام شرکت پارس خودرو توسط شرکت سایپا خریداری گردید و سهم دولت در مالکیت این شرکت به 48% رسید.

گروه بهمن که تولید کننده خودرو تحت لیسانس مزدا می باشد در سال 1331 تاسیس شده است. در شروع کار شرکت برخی مدلهای کامیونهای مزدا را تحت لیسانس تولید می نمود. درحال حاضر شرکت مدلهای مختلفی از مزدا وانت سری B ، مزدا 323 ، مزدا 3، اتوبوس هایIsuzu و کامیونهای FAW را تولید می کنند. گروه بهمن بر مبنای ارزیابی که توسط سازمان مدیریت صنعتی به صورت سالانه برگزار می شود در لیست 100 شرکت برتر ایران قراردارد . 
شرکت تراکتورسازي ايران در سال 1347 به صورت شرکت سهامي خاص تاسيس شد و طي شماره 540/324 مورخ 1347/02/26 در اداره ثبت شرکتها در تبريز به ثبت رسيد. اين شرکت در تاريخ 1375/01/21 به شرکت سهامي عام تبديل و در تاريخ 1375/05/09 در بورس اوراق بهادر پذيرفته شد. مرکز اصلي شرکت و کارخانه در شهر تبريز واقع است.
شرکت تراکتورسازي ايران توليد خود را با مونتاژ تراکتورهاي روماني u650 وu651  از سال 1348 آغاز کرده است، در سال 1354 اولين تراکتورهاي MF در چهار نوع MF135 با قدرت 45 اسب بخار، MF165 با قدرت 62 اسب بخار، MF185 با قدرت 72 اسب بخار و MF295 با قدرت 92 اسب بخار به بازار عرضه شد.
از سال 1356 تراکتورهاي سبک MF285 جايگزين تراکتورهاي روماني گرديد. بين سالهاي 1366 و 1371 شرکت هاي آهنگري، موتورسازان، ريخته گري، خدمات صنعتي و ماشين الات صنعتي با هدف بهره برداري از نمنبع و امکانات شرکت، استفاده از ظرفيت هاي مازاد شرکت، منعطف و چابک نمودن شرکت مادر، عدم تمرکز و توجه به توسعه محصولات و توسعه توليدات جانبي از شرکت مادر جدا گرديدند. 
شرکت فولاد مبارکه از شرکت‌های پیشرو ایرانی است که در زمینه تولید ورق‌های فولادی فعالیت‌ می‌نماید. این شرکت با ماموریت ایفای نقش محوری در توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی کشور و ارتقای سطح فناوری صنعت فولاد، به عنوان سازمانی جهان تراز بیش از پنجاه درصد از مصرف فولاد کشور را جهت استفاده در صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی، صنایع فلزی سبک، صنایع فلزی سنگین و لوله‌های انتقال سیالات، صنایع بسته‌بندی، صنایع لوازم خانگی و الکتریکی و صنایع لوله و پروفایل تولید می‌نماید. شرکت فولاد مبارکه دارای هفت مجتمع صنعتی در اقصی نقاط کشور بوده و بیش از بیست هزار نفر در بخش‌های مختلف این شرکت به کار اشتغال دارند.